Únor 2012

Zrcadlo každého vysokoškoláka

29. února 2012 v 17:01
V poslední době mnou zmítá otázka, proč se lidé tak moc bojí změn?
Školné. Kolik z Vás to slovo slyší a okamžitě vyhalekává do světa jak je to děsně nespravedlivé, jak se narušuje svobodné studium, jak bude studium už pouze pro boháče nebo šprty. A kolik z Vás co halekáte se, byť jen na okamžik zamyslelo, napsalo si plusy a mínusy.
Problémem je, že je to obrovské narušení zóny pohodlí. Bude potřeba dělat něco navíc. Něco ve volném čase.
Doba se mění, je třeba měnit se taky, ne zůstávat na úrovni, která nám zdánlivě vyhovuje. Je třeba přestat koukat do zrcadla minulosti, ve kterém se zrcadlí pouze to, jak je dnešní vysoká škola, děsná pohoda, prostě ležérko, že. Neříkám každá, kdyby mi snad někdo chtěl oponovat, říkám většina. Jak stačí tam jít na pár hodin týdně, vykašlat se na přednášky, na zkoušku se mrknout max 2 dny před a to jen přečíst. Na co je takové studium. Řekněme si na rovinu, úroveň studia na většině škol za moc nestojí. Ale proč to měnit, máme z toho přece titul, titul zadarmo. Můžeme si po pár letech nic nedělání napsat před jméno pár písmenek a všichni jen co vylezeme ze školy se k nám pohrnou s nabídkou skvěle placené práce... Funguje to tak?? NE. Je třeba toto zrcadlo rozbít, posbírat střípky a pokud to bude třeba porýpat s nimi studenty aby se probrali a zkusili nahlížet trošku jiným úhlem.
Budou ze školného nějaké výhody? Ale jistě budou. Už to nebude taková pohoda, možná to berete jako značnou nevýhodu, na druhou stranu to už nebude pouze párleté nicnedělání ale párleté alespoň něco dělání, opustíme školu a budeme něco vědět, něco k oboru co budeme moc využít. Budeme pod tlakem, bude se muset studovat, protože jinak by to školné byly pouze vyhozené peníze, klesne konkurence, ne každý bude schopný pracovat pod tlakem, přežijí jen nejsilnější a tak to má být. Vyleze pouze několik desítek opravdu schopných a pro obor použitelných studentů. Zvýší se kvalita školného, musí, protože pokud do školy poteče více financí, přímo úměrně se zlepší výuka. Popravdě z peněz co profesoři na VŠ mají, bych se taky moc nesnažila do studentů něco cpát, beztak o to v dnešní době polovina nestojí. Nestačí jen přežít, je potřeba studovat pro vzdělání, ne pro tituly.
To zrcadlo minulosti máme v sobě, máme ho téměř každý. Dali nám ho rodiče a těm prarodiče. Doba se změnila, liší se od doby, v nichž třeba studovali naši rodiče. Dnes má možnost studovat každý, tak to dříve nebylo, dříve vystudovali vyvolení, dnes kdokoliv, proto je třeba to prosít. Nechat vysokou školu jen pro ty co na to mají, musí se zvyšovat laťka tak, aby byla ve světě rovnováha. Berme školné jako tu první z latěk, která vede ke kaskádě dalších změn.
Jsem student VŠ, školné podporuji, já jsem své zrcadlo rozbila a teď jím rýpám do Vás. Co vy, stále zatvrzele budete bránit minulost za cenu pár propařených nocí a krušných rán, nebo se přidáte, za cenu lepšího vzdělání. Doba jde dál, pojďme taky.