Zrcadlo každého vysokoškoláka

29. února 2012 v 17:01
V poslední době mnou zmítá otázka, proč se lidé tak moc bojí změn?
Školné. Kolik z Vás to slovo slyší a okamžitě vyhalekává do světa jak je to děsně nespravedlivé, jak se narušuje svobodné studium, jak bude studium už pouze pro boháče nebo šprty. A kolik z Vás co halekáte se, byť jen na okamžik zamyslelo, napsalo si plusy a mínusy.
Problémem je, že je to obrovské narušení zóny pohodlí. Bude potřeba dělat něco navíc. Něco ve volném čase.
Doba se mění, je třeba měnit se taky, ne zůstávat na úrovni, která nám zdánlivě vyhovuje. Je třeba přestat koukat do zrcadla minulosti, ve kterém se zrcadlí pouze to, jak je dnešní vysoká škola, děsná pohoda, prostě ležérko, že. Neříkám každá, kdyby mi snad někdo chtěl oponovat, říkám většina. Jak stačí tam jít na pár hodin týdně, vykašlat se na přednášky, na zkoušku se mrknout max 2 dny před a to jen přečíst. Na co je takové studium. Řekněme si na rovinu, úroveň studia na většině škol za moc nestojí. Ale proč to měnit, máme z toho přece titul, titul zadarmo. Můžeme si po pár letech nic nedělání napsat před jméno pár písmenek a všichni jen co vylezeme ze školy se k nám pohrnou s nabídkou skvěle placené práce... Funguje to tak?? NE. Je třeba toto zrcadlo rozbít, posbírat střípky a pokud to bude třeba porýpat s nimi studenty aby se probrali a zkusili nahlížet trošku jiným úhlem.
Budou ze školného nějaké výhody? Ale jistě budou. Už to nebude taková pohoda, možná to berete jako značnou nevýhodu, na druhou stranu to už nebude pouze párleté nicnedělání ale párleté alespoň něco dělání, opustíme školu a budeme něco vědět, něco k oboru co budeme moc využít. Budeme pod tlakem, bude se muset studovat, protože jinak by to školné byly pouze vyhozené peníze, klesne konkurence, ne každý bude schopný pracovat pod tlakem, přežijí jen nejsilnější a tak to má být. Vyleze pouze několik desítek opravdu schopných a pro obor použitelných studentů. Zvýší se kvalita školného, musí, protože pokud do školy poteče více financí, přímo úměrně se zlepší výuka. Popravdě z peněz co profesoři na VŠ mají, bych se taky moc nesnažila do studentů něco cpát, beztak o to v dnešní době polovina nestojí. Nestačí jen přežít, je potřeba studovat pro vzdělání, ne pro tituly.
To zrcadlo minulosti máme v sobě, máme ho téměř každý. Dali nám ho rodiče a těm prarodiče. Doba se změnila, liší se od doby, v nichž třeba studovali naši rodiče. Dnes má možnost studovat každý, tak to dříve nebylo, dříve vystudovali vyvolení, dnes kdokoliv, proto je třeba to prosít. Nechat vysokou školu jen pro ty co na to mají, musí se zvyšovat laťka tak, aby byla ve světě rovnováha. Berme školné jako tu první z latěk, která vede ke kaskádě dalších změn.
Jsem student VŠ, školné podporuji, já jsem své zrcadlo rozbila a teď jím rýpám do Vás. Co vy, stále zatvrzele budete bránit minulost za cenu pár propařených nocí a krušných rán, nebo se přidáte, za cenu lepšího vzdělání. Doba jde dál, pojďme taky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Livien Livien | Web | 29. února 2012 v 18:02 | Reagovat

Já si nemyslím, že zavedením školného se zvedne úroveň na školách. Myslím, že s úrovní to nemá společného vůbec nic. Ovšem souhlasím, že jinak je situace tragická a je třeba něco udělat. Školné však není řešení. Řešením by bylo zrušení desítek nadbytečných oborů, které přijmou úplně každého. Letos je to pro mě zásadní rok. Na jaře maturuji a podávání přihlášek jsem dokončila nedávno. Počet oborů, které existují je kolikrát až k nevíře a značně převyšuje počty maturantů. V tom je kámen úrazu. Můžu poctivě říct, že jsem vždycky pro školu dělala maximum. Mám jí ráda, baví mě to, a ačkoli to mnozí nechápou, každý jsme jiný. Pokud se ovšem zavede školné, mohu se se studiem na vysoké prostě a jednoduše rozloučit. Nemohla bych si ho dovolit a rozhodně ne z důvodu, že bych na ní nepatřila. Patřím tam spíš, než mnozí jiní. A to že vše řeší studentská půjčka? Neřeší a nastoupit do života bez praktických znalostí s dluhem kolem třiceti tisíc je docela risk...

2 Lucie Lucie | Web | 29. února 2012 v 18:16 | Reagovat

Ano, je tady pořád to riziko, že školné opravdu nic nezmění, je to boj, věřit, či nevěřit, rozhodně je to alespoň nějaká změna. Já jsem na vysoké škole třetí rok a úroveň je šílená, je pravda to s těmi obory, je jich moc a navíc na nic nezaměřené, i když se tak podle názvu třeba tváří, na nic, studuji jeden obor a můžu říct, že předmět, který by s ním souvisel by hledala opravdu těžko. Školám jde o to přijmout co nejvíc studentů, protože z nic mají peníze, proto se domnívám, že pokud by tam těch peněz šlo více, stoupne kvalita. Se studentskou půjčkou s tebou souhlasím, ta opravdu neřeší zhola nic, je hloupost se na vysoké škole zadlužit. Na druhou stranu jsou tady prospěchová stipendia, je pravda, že na ně dosáhne zatím málokdo, na druhou stranu v zahraničí to tak normálně funguje, spousta dobrých studentů je na stipendiu. Pak brigády, kdo se snaží, sežene, vím to, spousta studentů brigádu má a zvládá. Vše je to o prioritách. Opravdu sem schopná udělat pro vysokou cokoliv ? Tak potom budu muset dřít a ponese to ovoce. Pokud raději stojím o volné večery a propařená rána, nedá se svítit. Vím, že to možná zní utopicky ale pokud vše bude tak jak je, nebude se dít nic jako se doteď nedělo, bude republika plná rádoby vysokoškoláků s rádoby titulem naprosto nepotřebná pro život. Jako se přesně v tuto chvíli cítím já a to jsem přesně jako ty střední měla ráda i studovala nad poměry poctivě, vysoká škola mi tak akorát zkazila iluze. správná otázka by neměla znít, můžu si dovolit platit školné ? Ale, co můžu udělat proto abych mohla školné zaplatit ?

3 Lenča Lenča | E-mail | Web | 29. února 2012 v 19:27 | Reagovat

Díky za pěkný komentář a máš určitě pravdu (: Ale ono to seběvědomí zas úplně se vzhledem souviset nemusí. Člověk ani nemusí být nějak extra pěkný, ale když je seběvědomý, hned je na něj jiný pohled :)

4 Lenča Lenča | E-mail | Web | 29. února 2012 v 19:38 | Reagovat

Tak teď jsem dočetla tvůj článek a naprosto s tebou souhlasím. V cizině je školné úplně běžné a jak dobře to tam funguje. Já jsem sice teprve ve druháku na gymplu, ale vím, že až budu na vysoké, tak pro mě nejdůležitější bude, abych se tam něco opravdu naučila. A znám osobně pár lidí, kteří se snadno dostali na vysokou, jejíž obor je vůbec nezajímá a studují jen proto, aby se ještě pár let mohli nechat živit od rodičů a naprosto na to kašlou. To mi nepřipadá úplně v pořádku.

5 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 7. března 2012 v 22:03 | Reagovat

Zavedení školného nerovná se lepší vzdělání.

Reforma VŠ nerovná se školné.

Studenti VŠ nerovná se flákači.

Jsem proti zavedení školného, a to hned z několika důvodů. Nikdo neví, KAM ty vybrané peníze půjdou. Do škol, jejich vybavení, do kvality výuky a platů profesorů to ale nejspíš nebude ... stačí se podívat na to, kam jdou naše poctivě vydělané peníze, které odvádíme státu - jenže to už každému přijde asi normální nebo já nevím ...
A v reformě je taky jeden bezvýznamný dodatek o tom, že třetina akademické obce budou dosazení politici a další hyeny, což je přímá podpora zvýšené kontroly a dalších represí vůči vysokým školám.

Školné je dobrá věc, pokud je zavedeno ve zdravém a fungujícím systému.

Jinak je to hyenismus.

6 Jahůdka Jahůdka | 3. prosince 2012 v 1:16 | Reagovat

[5]: Plně s tebou souhlasím. Kvalita dosažených znalostí se nezvyšuje tak, že se vše zpoplatní. Navíc, většina lidí tady  
prohlašuje že je pro či proti zpoplatnění, avšak jen málo z nás se podívá do států, kde placené školství funguje. Právě bydlím v zemi, kde je studium vysoké zpoplatněno. Žádný vliv na kvalitu to nemá. Zbytečně to stresuje studenty, kteří si musí dělat hlavu z toho, jak školu zaplatí, kde potom vezmou peníze na jídlo, ubytování, knihy. Navíc všichni moc dobře víme, jak je v tomoto systému důležitá vysoká školičenka s titulem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama